HPV nedir?


HPV (Human Papilloma Virus) genital bölgede enfeksiyona yol açan condyloma accuminata (kısaca kondilom) adı verilen siğil şeklinde lezyonların oluşmasına neden olan bir virüstür.

 


 HPV cinsel yolla bulaşan hastalıklar sınıfında yer alır. Özellikle birden fazla cinsel eşi olan kişilerde yaygın olarak görülmektedir.

HPV direkt temas yoluyla bulaştıktan sonra 2-6 aylık bir kuluçka dönemini takiben genital bölgede sayı ve büyüklükleri değişen siğiller şeklinde belirti verir. Bazen belirti vermeyecek büyüklükte lezyonlar olabilir. Özellikle kadınlarda jinekolojik muayene esnasında haznede veya vajen ile anüs arasındaki bölgede de görülebilir.

Oldukça güçlü bir bulaştırıcılık özelliği vardır. Lezyonlara direkt temas sonrasında (cinsel ilişkide olduğu gibi) bulaşma ihtimali yüksektir.

HPV bulaşmasından korunma tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarından korunmada olduğu gibidir. Ancak direkt temas ile bulaşma nedeniyle çoğu zaman prezervatif (kondom) kullanmak bile korunmak için yeterli olmayabilir. Bu yüzden belirgin lezyonları olan kişilerle cinsel ilişkiden kaçınmak korunmada en önemli yöntemdir.

Genital kondilomlar erkekte bulaşıcılığı olan siğil şeklinde lezyonların oluşması haricinde başka bir hastalığa yol açmazken, kadında HPV nin bazı riskli grupları ile rahim ağzı kanseri (Cervix ca) ile yakın ilişki olduğu bilinmektedir. Son yıllarda geliştirilen ve rahim ağzı kanseri aşısı olarak bilinen aşılarla HPV nin riskli tiplerine karşı yüksek oranda korunmak mümkün olabilmektedir. Aşı belli aralıklarla kola uygulanmakta ve toplam üç doz sonrasında koruyuculuğunu uzun süre devam ettirmektedir.  


Alemdağ Cad. No:467 A.Dudullu / ÜMRANİYE İSTANBUL     0216 612 66 96 - 0216 612 64 84
Tüm Hakları Özel Hekimler Cerrahi Tıp Merkezi'ne aittir.    (Yasal Uyarı)