Sünnet Hakkında


Sünnetin yararları ; Ne zaman yapılmalı? ; Nasıl ve kim tarafından yapılmalı? ; Hangi yöntem ile yapılmalıdır? ; Kimlere yapılmamalıdır?

 

Sünnet;
Penis uç kısmındaki cildin cerrahi yöntemlerle kesilmesidir. Sık olarak dini ve kültürel nedenlerle yapılsa da batı toplumlarında da son zamanlarda hijyenik amaçlarla oldukça yaygın olarak uygulanmaktadır. Sünnet derisinin dar olması (fimozis) ve sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları tanısı olan çocuklarda tıbbi nedenli olarak da yapılmaktadır.

Sünnetin yararları
Sünnet derisinin idrar çıkışını engellediği durumlar idrar yolu veya penis ucuna ait enfeksiyonlara neden olabilir. Sünnet sonrası bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış verilere göre; Penis ucunun temizliğinin daha kolay yapılabilmesi, sık tekrarlayan idrar yolu ve penis ucu iltihaplarının önlenebilmesi, idrarın mesaneden böbreklere doğru kaçması anlamına gelen reflü hastalığının daha az görülmesi, erişkin hale gelindiğinde cinsel yolla bulaşan hastalıklara daha az yakalanma ihtimalinin olması ve ileriki yıllarda penis başı kanserine daha az yakalanma (sünnetsiz erkeklere göre) ihtimalinin olmasıdır.

Ne zaman yapılmalı?
Son yıllarda, yeni doğan sünneti iyileşme sürecinin kısa olması ve ruhsal travma yaratmaması nedeniyle tercih edilir olmuştur. Çocuk ile doktorun iletişim kurabileceği ve sünnet nedeninin çocuk tarafından da anlaşılır olabilmesi için 6 yaş sonrası en uygun yaştır. Ancak 2 ile 5 yaş arası eğer tıbbi bir zorunluluk yoksa sünnet tercih edilmemelidir.

Nasıl ve kim tarafından yapılmalı?
Bir cerrahi girişim olması nedeniyle mutlaka bir uzman tarafından anestezi ile yapılmalıdır. Yeni doğan döneminde ve sünnete rıza gösteren uysal çocuklarda bölgesel anestezi kullanılarak yapılabilirken bazı çocuklarda korku ve endişenin getirdiği ruhsal gerginlik nedeniyle uyutularak (genel anestezi) da yapılabilmektedir.

Hangi yöntem ile yapılmalıdır?
Birçok yöntem kullanılsa da en uygun olanı sünneti yapan doktorun en sık tercih etiği yöntemdir. Klasik cerrahi yöntem, termokoter, sünnet için geliştirilen klempler ve çan yöntemi ile yapılabilir.

Kimlere yapılmamalıdır?
ünnet penisin doğumsal yapısal anormalliği olan çocuklara, prematür doğanlara yeni doğan döneminde kanama bozukluğu olduğu bilinen çocuklara ve başka ciddi sağlık sorunu olan çocuklar mutlaka uzmanı tarafından değerlendirilmelidirler.


Alemdağ Cad. No:467 A.Dudullu / ÜMRANİYE İSTANBUL     0216 612 66 96 - 0216 612 64 84
Tüm Hakları Özel Hekimler Cerrahi Tıp Merkezi'ne aittir.    (Yasal Uyarı)