Tiroid ve Guatr Hakkında Herşey


Tiroid ve Guatr hakkında her şey ; Guatr nedir? ; Belirtileri nelerdir? ; Belirtiler var ise ne yapmalı?

 

Tiroid ve Guatr hakkında her şey
Tiroid boynumuzun ön tarafında kelebek şeklinde olup 20 gram civarında oldukça küçük olmasına rağmen vücudumuz için hayati önemi olan hormonlar salgılayan bir organdır (şekil 1).
Tiroid bezi T3 ve T4 hormonlarını salgılar. Bu hormonlar metabolizmamızın düzenlenmesinde önemli rol oynarlar.

Guatr nedir?
Tiroid bezinin büyümesine denir (şekil 2). Genellikle bezin içinde nodüller (yumrular) şeklinde olur. Bazen bezin kendisi yaygın olarak büyür. Çoğunlukla iyi huyludurlar. Nodüllerin mutlaka kötü huylu olup olmadığı araştırılmalıdır.

Belirtileri nelerdir?
Boynun ön kısmında büyüyen kitle olarak kendini gösterir. Büyüklük arttıkça nefes darlığı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı olabilir. Eğer nodüller hiperaktif ise kana fazla hormon salınımı sonrası kalp ritminde artma, sinirlilik hali, kilo kaybı, ellerde titreme ve terleme olur. Uykusuzluk ve bazen ishal belirtilere eşlik eder. Eğer hormon salgılanması azalmış ise, kalp ritminde yavaşlama, kilo artışı, kabızlık, depresyon bulguları, genel yorgunluk hali, saçlarda kırılma ve dökülme, ciltte kuruluk, unutkanlık ve adet düzensizlikleri görülebilir (şekil 3).

Belirtiler var ise ne yapmalı?
Muayeneniz sonrasında tiroidinizde büyüme veya nodül saptanır ise doktorunuz ilk olarak sizden kanda hormon tayini ve tiroid ultrasonografisi ardından tiroid sintigrafisi ve gerekirse nodüllerden iğne ile biyopsi almak isteyebilecektir.
Eğer nodülleriniz iyi huylu ve küçük ise takip edilebilir ve ilaç ile tedavi edilebilirsiniz. Biyopsi sonrasında patolojiniz kötü huylu olarak gelirse tiroidinizin ameliyatla alınması gerekebilir.


Alemdağ Cad. No:467 A.Dudullu / ÜMRANİYE İSTANBUL     0216 612 66 96 - 0216 612 64 84
Tüm Hakları Özel Hekimler Cerrahi Tıp Merkezi'ne aittir.    (Yasal Uyarı)